İl Sağlık Müdürü Ekici, Trafik Kazası Geçiren 12 Yaşındaki Gamze'yi Ziyaret Etti
10 Mayıs 2024

Bitlis'te meydana gelen trafik kazasında yaralanan 12 yaşındaki Gamze G, Bitlis İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Mustafa Ekici’nin tesadüfen kaza mahallinde bulunması sayesinde hızlı müdahale ile hayata tutundu. 

Bitlis'te karşıdan karşıya geçerken meydana gelen trafik kazası sonucu, 7. sınıf öğrencisi Gamze G. ağır şekilde yaralandı. Bilinci kapalı olan ve   müdahale sonrasında çağrılan ambulans ile Tatvan Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralı kız, yoğun bakımda tedavi altına alındı.

Yoğun bakım tedavisinin ardından Gamze Gönenç'in sağlık durumunda iyileşme görülünce, Beyin Cerrahisi Servisi’ne alınarak tedavisine burada devam edildi. İyileşme sürecine giren Gamze G.'yi Bitlis İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Ekici ve Tatvan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Gökmen Reyhanlı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Gamze'nin ailesi, hızlı müdahale ve hastanede gösterilen özveri için sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Mustafa Ekici, yaptığı açıklamada, "Gamze'nin kazadan sonra hızlı bir şekilde ilk yardım alması, yaşam mücadelesinde kritik bir rol oynadı. Bu tür kazalarda zamanlama çok önemli; ilk müdahale, hayatta kalma şansını büyük ölçüde artırır.

Son yıllarda bakanlığımızca verilen sertifikalı ve sertifaksız İlk Yardım Eğitimlerinin artması sonucu Vatandaşlarımız ilk yardım konusunda bilinçli hale gelmiştir. Bunun da bizzat şahit olduğum bu kazada olay yerinde uygulandığını görmek beni ayrıca mutlu etti. 

Son beş yılda ilimizde de yaklaşık 2500 kişiye İlk yardım eğitimleri verilmiş olup hedefimiz tüm vatandaşlarımızı ilk yardım egitimi konusunda bilinçlendirmek olacaktır. 

Ayrıca, ambulans ekiplerimizin ve hastane personelimizin Gamze'nin tedavisinde gösterdiği özveri, bir yaşamı kurtarmada nasıl büyük bir fark yaratabildiğini gösteriyor. Tüm çalışma arkadaşlarıma da ayrıca teşekkür ederim" dedi.

  • il sağlık
  • il sağlık